Rattarikka reede algatus innustas õpilasi rattaga kooli sõitma

2023. aasta kevadel pöördus PR Strategies meeskonna poole Hawaii Express, kes soovis panna õla alla MTÜ Rattaga Kooli tegevusele. Asusime koheselt otsima võimalusi, kuidas tuua jalgratas liiklusvahendina paremini kooliperede radarisse ning mil moel innustada koole oma territooriumi rattasõbralikkust parandama.

Ühiste arutelude käigus sündis plaan käivitada aprillis aktsioon, mille käigus tähistati kuni kooliaasta lõpuni iga nädala lõpus rattarikast reedet. Seitse nädalat väldanud aktsioonist võttis osa ühtekokku 76 haridusasutust üle Eesti, kes loendasid oma rattaparklates ühtekokku 22 102 jalgratast.

PR Strategies meeskond kandis hoolt selle eest, et kampaanialehe tekstid ning üleskutsed Eesti koolidele oleksid haaravad ja informatiivsed, lisaks toetas agentuur Rattaga Kooli meeskonda ka meediasuhtluse korraldamisega. Ühtekokku ilmus aktsiooni käigus üle 30 kajastuse erinevate artiklite ja intervjuude näol.

Aktsioonis osalejate hulgas oli lasteaedu, põhikoole ja gümnaasiumeid nii suurlinnadest kui ka väikeasulatest. „Rõõm oli näha, et aktsioonis osales väga erinevaid haridusasutusi – kaasa lõid nii väikesed, alla 100 õpilasega maakoolid, kui ka suured üle 1000 õpilasega gümnaasiumid. Kõige rattarikkamat kooli me eraldi ei tunnustanud, kuna tingimused, milles koolid toimetavad on erinevad. Olulisem on, et kõik osalevad koolid pühendusid kampaania ajal rattaga liiklemise tingimuste parandamisele,“ kommenteeris MTÜ Rattaga Kooli juhatuse liige Tormi Tabor.

Rattarikka reede tagasisideküsitlusest tuli välja, et põhjuseid aktsioonis osaleda oli erinevaid – mõne jaoks oli eesmärgiks innustada õpilasi ja õpetajaid keskkonnasõbralikumalt liiklema, teine tahtis ärgitada kooliperet kehaliselt aktiivsem olema ning kolmandat motiveeris hoopis auhinna võitmise võimalus. Nimelt loositi kõigi osalejate vahel igal reedel välja üks kool, kellele Hawaii Express kinkis uue linnaratta.

„Meil on väga hea meel, et saime laste liikumisaktiivsuse suurendamisse oma panuse anda. Aktsiooni ajal oli meil poodides ka kooliratta pakkumine, mis tähendas, et lisaks hea hinnaga ratastele said paljud lapsed ja noored endale tasuta kvaliteetse kiivri. Kiiver on ratturile kõige odavam elukindlustus, mille kasutamine aitab olulisel määral kaasa sellele, et lapsed ja noored õpiksid nautima rattasõitu ja vabas õhus liikumist turvalisel moel,“ kommenteeris Almare Hawaii Expressi juhataja Jürgen Janson.

Lisaks ohutu liiklemise fookusesse toomisele nimetas Tormi Tabor aktsiooni olulise mõjuna ka rattasaadikute võrgustiku loomist. Rattasaadikuna esindasid koole nii direktorid, õpetajad, huvijuhid, lapsevanemad kui ka õpilased, kes soovisid kooli rattakasutuse seisu jälgimise ja rattarikkuse suurendamise ettepanekute tegemise oma südameasjaks võtta. „Rattasaadikute võrgustikus on nüüd ligi 100 inimest, kellega kogemusi jagada ning ühiselt kogu valdkonda edasi arendada,“ ütles Tabor.  

MTÜ Rattaga Kooli meeskond loodab kujundada aktsioonist iga-aastase ettevõtmise ning piloteerida seda ka külmemal aastaajal. „Kevadiste päikeseliste ilmadega on nii lapsi kui täiskasvanuid rattaga sõitma julgustada võrdlemisi lihtne, kuid sügisel, mil ilmad muutuvad taas jahedamaks ja vihmasemaks, saab see olema korralik väljakutse. Alustuseks peamegi lükkama ümber levinud müüdi, et ratas sobib liiklusvahendiks vaid ilusa ilmaga,“ kirjeldas Tabor tulevikuplaane.

PR Strategies tänab Hawaii Expressi ja MTÜ-d Rattaga Kooli põneva ja ülla missiooniga ülesande eest!

Foto: Randvere Kooli rattasaadik Liina Savolainen

Uudised